WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA pracuje nad nawigacją GPS opartą na sztucznej inteligencji

Frontier Development Lab podłegłe NASA we współpracy z firmą Intel pracują nad projektem nawigacji w przestrzeni kosmicznej. GPS ma być oparty na sztucznej inteligencji.

Oczywiście trudno porównać kosmiczną nawigację do tej, z której korzystamy na Ziemi. Punkty odniesienia w kosmosie są zupełnie inne niż na naszej planecie, dlatego zadanie stanowi nie lada wyzwanie. Projekt zakłada stworzenie platformy opartej na sztucznej inteligencji. Na podstawie tysięcy obrazów ciał niebieskich dostarczonych algorytmowi, program określałby położenie statku kosmicznego. Dzięki poznaniu lokalizacji NASA mogłaby sprawniej prowadzić poszukiwania planet pozasłonecznych czy przeprowadzać misje sond takich jak Parker Solar Probe.

Innym aspektem współpracy Frontier Development Lab z Intelem jest analiza powierzchni Księżyca. Czwórka naukowców zaangażowanych w projekt stworzyła system symulujący naszego naturalnego satelitę. Dzięki niemu badacze są w stanie wyszkolić sztuczną inteligencję. która następnie stworzy wirtualny Księżyc przy pomocy sieci neuronowej.

Zdaniem przedstawicieli firmy Intel, przedsięwzięcia takie jak opisane powyżej powinny w przyszłości znacznie ułatwić eksplorację kosmosu. Mapowanie terenu może przyczynić się do usprawnienia kosmicznych manewrów. W razie kolonizacji Marsa ludzkość mogłaby od razu stworzyć wirtualną wersję Czerwonej Planety, co ułatwi zapoznanie się z panującymi na niej warunkami i pozwoli kolonizatorom lepiej przygotować się na różne okoliczności.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: NASA]

NASA leci na Słońce. Początek misji w sierpniu