Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jak technologia NASA pomoże w ratowaniu rekinów

Rekiny wielorybie są zagrożone wyginięciem, a ich liczebność spadła o ponad 50% na przestrzeni ostatnich 75 lat. I choć w wielu krajach są one pod ochroną, to często padają ofiarami celowych bądź przypadkowych połowów.

Rekiny wielorybie cierpią również na skutek zmian klimatu, zderzeń ze statkami, a nawet odwiertów ropy i gazu. Na całym świecie są już prowadzone działania mające na celu ochronę tego gatunku, lecz wygląda na to, że są one niewystarczające. Pomóc ma NASA i jej iście kosmiczna technologia, o czym dowiadujemy się dzięki inicjatywie Call to Earth.

Czytaj też: Rekin sprzed 370 mln lat wykorzystywał do polowania niezwykły mechanizm
Czytaj też: Jak zmienia się Ziemia? Zobaczcie niesamowite zdjęcia od NASA
Czytaj też: Produkcja szczepionki na koronawirusa zabije pół miliona rekinów. Jak to możliwe?

Pomysł jest prosty: naukowcy oraz zwykli obywatele mają dodawać zdjęcia rekinów wielorybich, które udało im się napotkać. Fotografie zostają następnie przesłane do systemu identyfikacji wykorzystywanego przez NASA. Obecnie baza danych zawiera więcej niż 70 000 obserwacji z ponad 50 krajów.

Technologia NASA używana do rozpoznawania gwiazd pomoże w ratowaniu rekinów wielorybich

Co ciekawe, pierwotnym przeznaczeniem tej technologii miało być rozpoznawanie i śledzenie gwiazd uwiecznianych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Algorytm, w przypadku rekinów, rejestruje unikalne ubarwienie tych zwierząt, by potem – jeśli zajdzie taka potrzeba – odszukać konkretnego osobnika.

Czytaj też: Satelity SmallSat odkryją tajemnice wszechświata. Co planuje NASA?
Czytaj też: Rekiny żyją w obrębie aktywnego wulkanu. Jak to w ogóle możliwe?
Czytaj też: NASA przetestuje rekordowo dużą rakietę. Oto, co o niej wiemy

Charakterystyczne plamy na skórze rekinów wielorybich mogą przypominać konstelacje gwiazd, więc oprogramowanie radzi sobie z ich rozpoznawaniem. Same rekiny, pomimo swoich potencjalnie gigantycznych rozmiarów (osiągają nawet 20 metrów długości), nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi, ponieważ żywią się planktonem.