NASA straciła dopiero co odzyskaną satelitę

NASA straciła dopiero co odzyskaną satelitę

W 2000 roku NASA wypuściła satelitę, która miała badać pole elektromagnetyczne Ziemi. Nazywała się ona Magnetopause-to-Aurora Global Exploration (IMAGE) i w 2005 roku Agencja straciła z nią kontakt.

Oczywiście było mnóstwo prób odzyskania z nią kontaktu, ale po dużej ilości porażek NASA ogłosiła, że satelita została zgubiona. Na początku tego roku osoba zajmująca się amatorsko astronomią odebrała sygnał od IMAGE. Od tego czasu Agencja próbowała zabezpieczyć połączenie. Początkowe próby były częściowo udane – naukowcom udało się wysłać sygnał do IMAGE i odebrać od niej dane. Natomiast znowu pojawiły się problemy. Od lutego połączenie z satelitą jest przerywane i od czasu do czasu naukowcy wysyłają sygnały, ale nie mają pojęcia czy zostały one odebrane. Ostatni jednak NASA nie odbiera kompletnie nic od satelity co sugeruje, że została ona ponownie zgubiona.

Zespół dalej będzie starał się nawiązać kontakt, ale prawdopodobieństwo, że IMAGE zacznie działać poprawnie jest bardzo małe. Wygląda więc na to, że satelita była nieudaną próbą Agencji.

Źródło: https://www.popularmechanics.com/