WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA wykonała zapierające dech w piersiach zdjęcie asteroidy Bennu

Asteroida Bennu co sześć lat mija Ziemię. Właśnie Agencji NASA udało się zrobić zdjęcie z odległości zaledwie 690 metrów – najbliżej w historii.

Agencja studiuje Bennu w celu lepszego rozumienia początków życia. Określa ona asteroidę jako cichego świadka wydarzeń mających miejsce w ciągu 4,6 miliarda lat historii Układu Słonecznego. Istnieje również szansa, że Bennu uderzy w Ziemię pomiędzy 2175 a 2199 rokiem.

Czytaj też: Droga Mleczna wciąż odczuwa skutki zderzenia z inną galaktyką

Bennu, zdjęcie bennu, asteroida bennu, NASA bennu, najlepsze zdjęcie bennu, bennu z bliska, asteroida z bliska, osiris-rex

OSIRIS-REx to misja uruchomiona w 2016 roku. Jej celem jest odwiedzenie asteroidy i pobranie z niej próbki. Sonda powróci w 2024 roku i zaoferuje naukowcom bezprecedensowe spojrzenie w przeszłość.

Póki co naukowcom musi jednak wystarczyć nowo wykonane zdjęcie. Jest ono najlepsze w naszej historii i daje świetny wgląd na powierzchnię asteroidy. Badacze mogą na nim zidentyfikować szczegóły średnicy 0,5 metra.

Ciekawe, czy misja rzeczywiście się powiedzie. W celu pobrania próbki sonda będzie musiała dotykać powierzchni Bennu przez 5 sekund. Wydaje się to mało, ale jest to ogromne wyzwanie dla inżynierów. Jeśli wszystko się uda, to naukowcy otrzymają wgląd w miliardy lat naszej historii.

Czytaj też: Marsjańskie chmury powstają dzięki meteorytom

Źródło: Popularmechanics