WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA zamawia kolejną misję u SpaceX

Sześć lat temu NASA wystartowała z Commercial Crew Program, który miał na celu zapewnienie że USA stale będzie wysłało ludzi w kosmos. Pierwszą misję od SpaceX agencja zamówiła w listopadzie 2015 roku. Oprócz tego były jeszcze dwie misje od Boeinga w maju i w grudniu 2015 roku. Aktualnie NASA zamówiła kolejną misję mającą na celu wysłanie astronautów na międzynarodową stację kosmiczną (ISS) od SpaceX.

Ten program musiał zostać uruchomiony, ponieważ w 2011 roku skończyła się misja Space Shuttle i agencja polegała na Rosji. Partnerstwo wypadało dobrze, jednakże koszty były ogromne- 80 milionów dolarów aby wysłać 1 astronautę na ISS. Dlatego też zdecydowano się na amerykańskie spółki. SpaceX i Boeing są w stanie zrobić to samo za znacznie mniejsze pieniądze. Misje zamawiane są na 2 do 3 lat przed ich wykonaniem- firmy muszą mieć czas na dokładne opracowanie i sprawdzenie swoich statków. Pierwsze loty zostały zaplanowane na koniec 2017 lub początek 2018 roku.

Statek, który przygotowuje SpaceX, podobny jest do tego, który używany jest do wysyłania towaru na ISS. Może on pomieścić do 7 członków, choć NASA chce wysłać tylko 4. Modyfikacje tego statku zostaną wykorzystane do wysłania ludzi na Marsa. NASA także nie podjęła jeszcze, która z firm wyśle jako pierwsze ludzi na ISS. Ta decyzja zostanie podjęta w późniejszym czasie.

Źródło: http://www.theverge.com/; Zdjęcie: Autor: Steve Jurvetson from Menlo Park, USA (entry at Vandenberg AFB) [CC BY 2.0], Wikimedia Commons