Reklama
aplikuj.pl

Amerykański następca ppzr Stinger. Znamy najważniejsze daty nowego pogromcy samolotów i helikopterów

Amerykański następca ppzr Stinger, ppzr Stinger,

Według najnowszych informacji przekazanych przez The Drive, US Army chce, aby następca ppzr Stinger w formie prototypu był testowany już w 2023 roku. Wszystko po to, aby najpóźniej w 2027 roku ruszyła masowa produkcja i dostawy do oddziałów tego nowego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.

Armia USA w najnowszym RFI potwierdziła, że powstanie następca ppzr Stinger

Taki ruch jest spowodowany zarówno samym wiekiem obecnych ppzr FIM-92 Stinger, jak i przekazaniu ponad 1400 zestawów do Ukrainy. Dążenie do tego trwa już od dwóch lat, a najnowsze zapytanie o informację (RFI, Request For Information) wystosowane przez US Army obejmuje jedynie opracowanie nowego pocisku przeciwlotniczego. Ten zarówno zastąpi obecnie wykorzystywane Stingery, jak i uzupełni przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114L Hellfire.

Czytaj też: Stany Zjednoczone przetestowały nowy zabójczy pocisk HAWC i to ukrywały

Według wymagań taktyczno-technicznych stawianych tym pociskom przeciwlotniczym, mają one przewyższać możliwościami Stingery. Wymóg dotyczy wyposażenia je w zapalniki zbliżeniowe, lepszej jakości aparaturę do wykrywania, celowania i naprowadzania oraz zachowanie kompatybilności z wyrzutnią SUVL. W bardziej praktycznym ujęciu ten amerykański następca ppzr Stinger ma mieć zdolność rażenia śmigłowców, samolotów oraz BSP klasy 2 i 3.