Reklama
aplikuj.pl

Stany Zjednoczone przetestowały nowy zabójczy pocisk HAWC i to ukrywały

nowy zabójczy pocisk HAWC, HAWC

Program HAWC (Hypersonic Air-Breathing Weapons Concept) ma na celu stworzenie pocisku z silnikiem strumieniowym z naddźwiękową komorą spalania (scramjet), czyli takiego, który znacznie przewyższa swoimi możliwościami zwyczajny silnik strumieniowy. We wrześniu ubiegłego roku miał miejsce pierwszy lot tego zupełnie nowego hipersonicznego pocisku manewrującego Stanów Zjednoczonych, ale okazało się właśnie, że ten nowy zabójczy pocisk HAWC zaliczył kolejny sprawdzian w zeszłym miesiącu.

Nowy zabójczy pocisk HAWC przetestowany po raz drugi. USA trzymało to w tajemnicy

Okazało się, że Siły Powietrzne i Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (Defense Advanced Research Projects Agency) wspólnie przeprowadziły w zeszłym miesiącu udany test pocisku hipersonicznego w tajemnicy przed światem. Pentagon przez około dwa tygodnie zdecydował się nie ogłaszać tego, że nowy zabójczy pocisk HAWC ponownie sprawdzono w praktyce, aby nie zaogniać i tak już delikatnych napięć z Rosją. Pozostaje pytanie, czego dotyczył ten test?

Czytaj też: Osy na Ukrainę od NATO. Systemy rakietowe 9K33 Osa zasiliły arsenał obrońców

Nie był to jeden ze wstępnych testów, które przechodzą początkowo pociski, bo tym razem dotyczył nie tylko lotu z podwieszonym HAWC autorstwa firmy Lockheed Martin i Aerojet Rocketdyne pod skrzydło bombowca B-52 Stratofortress. W rzeczywistości ten pocisk został rozpędzony przez samolot aż do momentu zapłonu silnika typu scramjet firmy Aerojet i po tym szybko osiągnął prędkość powyżej 5 Mach. Ponoć utrzymał tę prędkość przez dłuższy czas, wzbił się na pułap ponad 19,8 km i przeleciał 55 km.

Czytaj też: Nowy system deFNder od FN Herstal ma zwalczać wrogie drony. Demonstracje to potwierdziły

Owoc programu HAWC. lot hipersonicznego pocisku manewrującego

Według najnowszych informacji drugi do tej pory test HAWC (oba były udane) odbył się wkrótce po tym, jak Rosja poinformowała o użyciu jednej ze swoich broni hipersonicznych przeciwko Ukrainie i w tym samym tygodniu (23 marca), w którym prezydent Joe Biden udał się w podróż do Europy. Co ciekawe, kilkanaście dni wcześniej USA zdecydowało o przesunięciu na nieokreślony czas testu nowej wersji międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III.

Czytaj też: Ze schronu do Iła, czyli ostatni ratunek Putina. Opowiadamy o samolocie Ił-80

Warto przypomnieć, że w ramach dręczonego przez opóźnienia programu HAWC dąży się do opracowania podstawowych technologii wymaganych dla hipersonicznych pocisków manewrujących ze wspomnianymi wyżej silnikami typu scramjet. Z bronią tego typu USA znacząco zwiększyłoby swoje możliwości precyzyjnego rażenia konkretnych celów lądowych z pewnością ominięcia obrony przeciwlotniczej.