WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nastolatek buduje niesamowite protezy z klocków LEGO

Student bioinżynierii spędził sporo czasu budując i rozwijając serię protez opartych na klockach LEGO. 

David Aguilar, ukrywający się pod nickiem HandSolo w serwisie YouTube, buduje sztuczne kończyny dla siebie odkąd miał dziewięć lat. “Jako dziecko byłem bardzo zdenerwowany, kiedy stawałem przed innymi chłopakami, ponieważ byłem inny, ale to nie przeszkodziło mi uwierzyć we własne marzenia” – powiedział.

Czytaj też: Ta proteza ręki jest niezwykle czuła i zręczna

Teraz student na Universitat Internacional de Catalunya w Hiszpanii, Aguolar nie musi polegać na sztucznych kończynach przez cały czas. Ale jak pokazuje jego kanał na YouTube, kiedy już potrzebuje protezy, to chce, aby była jak najbardziej spersonalizowana. Chociaż w jego filmach przewijają się zdjęcia Hana Solo, Aguilar szczególnie mocno inspiruje się inną postacią kina science-fiction: Tonym Starkiem. Stark nazywa swoje kostiumy  Mark-1 i Mark-2. Z kolei protezy Aguilara wykonane z LEGO mają na imię kolejno: MK-I, MK-II, MK-III itd.

MK-I powstała zaledwie rok temu, kiedy Aguilar miał 18 lat. Od tego czasu przetestował różne zestawy klocków Lego, w tym odrzutowce i pojazdy konstrukcyjne, rekonstruując je w protezach zasilanych bateriami. Jego końcowy cel związany z projektem dobrze wpisuje się w jego życiowe cele: budowanie niedrogich protez dla osób, które ich potrzebują. Obecnie badania szacują, że cena nowej protezy może kosztować od 5000 do 50 000 dolarów, nie licząc kosztów utrzymania.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Proteza ręki w stylu Master Chiefa