W kolejnym rozdziale czerpania inspiracji z natury, naukowcy skopiowali sposób, w jaki organizmy wytwarzają toksyczne chemikalia, nie szkodząc sobie samym.
To na pozór niewielkie odkrycie toruje drogę dla bardziej ekologicznej produkcji. Odpowiadają za niego badacze z Imperial College London i w największym skrócie, ta technika może zmniejszyć potrzebę ogólnego wykorzystywania paliw kopalnych do tworzenia chemikaliów, tworzyw sztucznych, włókien i paliw.
Obecnie wiele użytecznych chemikaliów jest wytwarzanych z paliw kopalnych, które wymagają wydobycia, mają ograniczone zasoby i zakłócają obieg węgla w atmosferze. Alternatywą jest inżynieria mikroorganizmów, takich jak bakterie E.coli i cyjanobakterie, w celu bardziej zrównoważonego wytwarzania substancji chemicznych bezpośrednio z atmosferycznego dwutlenku węgla.
Wiele chemikaliów, które można wytwarzać w ten sposób, jest toksycznych dla tych mikroorganizmów, zmniejszając ich zdolność do wytwarzania dużych nakładów produktów w opłacalny sposób.
Jednak kopiując sposób, w jaki naturalne organizmy radzą sobie z ich własnymi toksycznymi chemikaliami, naukowcy wykazali, że bakterie można zaprogramować do produkcji chemikaliów bez szkody dla ich populacji.
Mowa o konkretnych roślinach i drożdżach, które czasami wytwarzają toksyczne dla nich chemikalia. Modyfikują je więc, aby uczynić je nieszkodliwymi i wtedy powstałe chemikalia są znane jako „pochodne” i można je przywrócić do pierwotnej, toksycznej postaci za pomocą stosunkowo prostej chemii.