Naukowcy stworzyli właśnie alternatywę dla osób, które nie chcą w swoim jedzeniu mieć chemicznych środków konserwujących, ale chcą móc spożywać dane produkty przez dłuższy czas.
Środek konserwujący na bazie roślin został opracowany na Nanyang Technological University. Zawiera on składniki fitochemiczne – flawonoidy. Występują one naturalnie w prawie wszystkich roślinach, w tym w owocach oraz warzywach, i pomagają one w obronie przed szkodnikami, patogenami czy innymi zagrożeniami. Naukowcy wykorzystali procesor podobny do szczepionek. Wszczepili oni mechanizm wytwarzający flawonoidy do drożdży. Następnie grzyby te zaczęły wytwarzać flawonoidy o wysokich właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i przeciwutleniających, które są niezbędne do zachowania żywności przez długi czas.
W testach do soku i mięsa dodano środek wytworzony w ten sposób. W temperaturze pokojowej obie rzeczy przetrwały dwa dni, natomiast po zastosowaniu tradycyjnej konserwacji po 6 godzinach uległy one skażeniu bakteryjnemu. Naukowcy aktualnie rozmawiają z przemysłem w celu komercjalizacji tej technologii.
Źródło: https://newatlas.com/