Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy dokonali teleportacji. Jak na razie w świecie kwantowym

Teleportacja ludzi istnieje jak na razie tylko w świecie science fiction, ale teleportacja w świecie mechaniki kwantowej jest już możliwa. Polega one jednak na transporcie informacji, nie materii.

Badania w tej kwestii zostały opublikowane na łamach Nature Communications. Z artykułu wynika, że naukowcy sprawdzają nowe sposoby tworzenia kwantowo-mechanicznych oddziaływań pomiędzy odległymi elektronami. Analizy te są ważnym krokiem w kierunku udoskonalenia obliczeń kwantowych, które mogłyby zrewolucjonizować technologię, medycynę i inne dziedziny poprzez dostarczenie szybszych i bardziej wydajnych procesorów czy czujników.

Teleportację kwantową można porównać do splątania kwantowego. W splątaniu – jednym z podstawowych pojęć fizyki kwantowej – właściwości jednej cząstki wpływają na właściwości drugiej. Jest tak nawet gdy owe cząstki są oddzielone od siebie dużą odległością. Teleportacja kwantowa następuje gdy do dwóch splątanych cząstek zostaje przeniesiony stan trzeciej.

Czytaj też: Mechanika kwantowa wyjaśnia, dlaczego podejmujemy złe decyzje

Niedawno naukowcy zademonstrowali teleportację kwantową za pomocą elektromagnetycznych fotonów do tworzenia zdalnie splątanych par kubitów. Te ostatnie składają się z pojedynczych elektronów, ale mogą posłużyć do przekazywania informacji w półprzewodnikach. Problem w tym, że – o ile fotony naturalnie rozprzestrzeniają się na duże odległości – tak elektrony zazwyczaj „trzymają” się jednego miejsca.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Pojedynczy elektron jest niczym magnes z biegunem północnym i południowym, który może być skierowany w górę lub w dół. Kierunek bieguna jest znany jako stan spinu. Jeżeli pewne rodzaje cząstek mają ten sam spin, to nie mogą znajdować się w tym samym miejscu w tym samym czasie. W efekcie dwa elektrony w tym samym stanie kwantowym nie mogą znajdować się jeden na drugim. Autorzy badań wykorzystali tę zależność do rozprowadzenia splątanych par elektronów i teleportacji ich stanów spinu.