Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy edytują długo niedostępną część DNA roślin

DNA, mitochondrium DNA, DNA roślin, edytowanie mitochondrialnego DNA, edytowanie DNA

Jedną z ważniejszych części każdego organizmu jest mitochondrialne DNA. Przez długi czas naukowcy nie byli w stanie jej edytować – ta część roślin pozostawała nie do ruszenia. Dopiero teraz japońskim naukowcom udało się to zrobić.

Mitochondria to „elektrownie” komórek. Wytwarzają one energię ze składników odżywczych i posiadają własne DNA. U zwierząt ma ono znacznie mniejszy i prostszy genom a u roślin jest odwrotnie.

Czytaj też: Dlaczego ludzie krzywią się po spróbowaniu czegoś kwaśnego?

Badacze wykorzystali zmodyfikowaną technikę mitoTALEN do wycięcia genu mitochondrialnego, który powoduje stan zwany cytoplazmatyczną męską sterylnością. Sprawia on, że męskie rośliny są niepłodne i nie mogą stworzyć pyłków.

Korzystając z tej metody naukowcy stworzyli cztery nowe linie ryżu i trzy nowe rzepaku. Wszystkie rośliny wydają się płodne i produkują znacznie więcej nasion niż nieedytowane odpowiedniki.

Kolejną zaletą przeprowadzonych badań jest dodanie różnorodności genetycznej do upraw. Naukowcy będą musieli przeprowadzić dalsze badania w celu odkrycia, które kolejne geny warto zmienić w celu poprawy hodowli roślin.

Czytaj też: W jaki sposób mózg pamięta dokąd idziecie?

Źródło: Newatlas