Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy hodują kości na żebrach owiec – przydają się przy operacjach szczęki

owce, żuchwa owce, kości owce, sztuczne kości owce, naprawa żuchwy, naprawa szczęki, operacja szczęki, ubytek kości

Na skutek urazu czy choroby mogą wystąpić braki w kości twarzy. Obecne leczenie opiera się na przeszczepieniu kawałka kości wyodrębnionego z nogi. Jednakże dzięki nowej technice terapia może ulec zmianie.

Zespół z Uniwersytetu w Teksasie opracował nowe podejście. W eksperymentach usunęli oni kości z żuchwy szczęściu owiec i wypełnili powstałe luki innymi kośćmi. Stworzyli oni także formy wydrukowane 3D w kształcie usuniętych kawałków.

Czytaj też: Zakażenia lekooporne można zagłodzić

Formy, zwane bioreaktorami, napełniono biokompatybilną ceramiką i pokruszoną kością i wszczepiono na żebra zwierząt. W ciągu 9 tygodni komórki zaczęły migrować do ceramicznej i pokruszonej kości, gdzie stopniowo zastępowały materiały – do momentu, aż pozostała tylko żywa kość.

Następnie naukowcy usunęli bioreaktory z żeber i elementy dystansowe z żuchw zwierząt. Kawałki wyrośniętej kości dopasowali do szczelin. Po 12 tygodniach stwierdzono, że wyhodowana kość zrosła się z żuchwą i wszystko działa normalnie. Teraz naukowcy chcą przenieść swoje wyniki na ludzi.

Czytaj też: Odkryto świetnie zachowaną głowę wilka sprzed 40 tysięcy lat

Źródło: Newatlas