Korzystając z teleskopu kosmicznego XMM-Newton, astronomowie dostrzegli wyrzuty promieniowania rentgenowskiego emitowane przez układ podwójny BeXRB znany jako A0538−66. Odkrycie oznacza koniec ponad trzydziestoletniego okresu spokoju w przypadku tego systemu.
Czytaj też: Ten pulsar wystrzelił niczym kula armatnia
Tzw. układy BeXRB składają się z gwiazd Be i gwiazd neutronowych, w tym pulsarów. Obserwacje wykazały, że większość z tych systemów wykazuje słabą, trwałą emisję promieniowania rentgenowskiego, która jest przerywana przez wybuchy trwające kilka tygodni. Odkryty w 1977 r. A0538-66 jest jednym z takich systemów i znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana. Wiele właściwości czyni go niezwykłym. Na przykład zawiera jeden z najszybciej wirujących pulsarów, którego obrót zajmuje zaledwie 69 milisekund. Ma również jeden z najkrótszych okresów orbitalnych (około 16,64 dni) i jeden z najwyższych mimośrodów (około 0,72) spośród dotychczas zidentyfikowanych systemów BeXRB.
W pierwszych latach po jego odkryciu zaobserwowano, że A0538−66 emituje jasne wyrzuty promieni rentgenowskich przy maksymalnej jasności sięgającej nawet sekstyliard erg / s. Następnie źródło tych wyrzutów weszło w okres spoczynku, podczas którego jego jasność wahała się od 5 decylionów do 40 sekstylionów erg / s. Wygląda na to, że obecnie jego aktywność znowu się zwiększa. Astronomowie podkreślili, jak potężne i szybkie były dwa obserwowane wybuchy. Zauważyli, że nigdy nie zaobserwowano tak szybkiej aktywności w przypadku A0538-66 a nawet jakimkolwiek innym znanym BeXRB.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Najmłodszy pulsar został zaobserwowany przez naukowców