Reklama
aplikuj.pl

Ten pulsar wystrzelił niczym kula armatnia

Teleskop Fermi GST pozwolił zaobserwować niecodzienne zjawisko. Około 10 000 lat temu gwiazda stała się supernową, a eksplozja doprowadziła do wystrzelenia pulsaru niczym kuli armatniej. Siła była na tyle duża, że spowodowała wyrzucenie go poza granice galaktyki. 

Gdy masywne gwiazdy eksplodują, zrzucają zewnętrzne warstwy w formie supernowych i zostawiają za sobą niezwykle gęsty rdzeń zwany gwiazdą neutronową. Pulsary to te, które wirują szybko i są widoczne dla teleskopów w formie regularnych impulsów sygnałów elektromagnetycznych. Opisywany pulsar jest znany jako PSR J0002 + 6216 (lub w skrócie J0002). Został odkryty w 2017 r. w ramach projektu o nazwie Einstein @ Home, w którym ludzie analizują dane Fermiego w celu znalezienia interesujących obiektów. J0002 został zauważony około 6500 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Kasjopei. Obraca się 8,7 raza na sekundę.

Czytaj też: Najmłodszy pulsar został zaobserwowany przez naukowców

Ale to, co naprawdę wyróżnia ten pulsar, to jego prędkość. J0002 porusza się w szybkością prawie 4 milionów km / h. Jest to szybciej niż 99 procent innych pulsarów, które zaobserwowano. Było to wystarczająco, aby opuścić Drogę Mleczną. Astronomowie wciąż nie są do końca pewni, w jaki sposób J0002 uciekł z pozostałości po supernowej, która go zrodziła. Ich zdaniem supernowa pojawiła się około 10 000 lat temu, tworząc chmurę z pulsarem znajdującym się w jej centrum. Początkowo rozszerzająca się chmura szczątków poruszała się szybciej niż pulsar, ale przez tysiące lat opór gazu międzygwiezdnego spowolnił ją.

Około 5000 lat temu J0002 w końcu opuścił chmurę i skierował się w przestrzeń. Astronomowie sugerują, że elementy wolniej poruszającej się materii mogły spowodować, iż został on wystrzelony niczym kula armatnia.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Symulacja komputerowa zdradza sekrety pulsarów