WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego Ultima Thule ma tak dziwny kształt

Ultima Thule, najdalszy dotąd zbadany obiekt, ma jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Naukowcy z NASA ujawnili niedawno, że ma on jeszcze dziwniejszy kształt, niż sądzono do tej pory. 

Sekwencja 14 obrazów wykonanych przez New Horizons została przetworzona i połączona, aby pokazać kształt i ruch tego dziwnego obiektu. Naukowcy mogli dowiedzieć się więcej na temat kształtu planetoidy, patrząc na sposób, w jaki blokuje gwiazdy znajdujące się za nią. Badacze odkryli, że obiekt rzeczywiście ma dwie główne części, ale żadna z nich nie jest kulista. Większy płat, zwany Ultima, bardziej przypomina okrągły placek, podczas gdy mniejszy, Thule, jest bardziej jak „zgnieciony orzech”. Nadal nie ma jednak pewności, co do ostatecznego kształtu tej planetoidy.

Czytaj też: Pojawiły się ostrzejsze zdjęcia Ultima Thule

Na zdjęciu tytułowym można zobaczyć porównanie poprzedniego modelu Ultima Thule z tym najnowszym. Niebieskie przerywane linie oznaczają obszary, co do których kształtu nie ma pewności. Nowe informacje na ten temat powodują, że powstaje więcej pytań niż odpowiedzi. Choćby te związane z genezą tego obiektu, który powstał w niewyjaśnionych okolicznościach. Z czasem sprawa powinna doczekać się większej ilości konkretów.

[Źródło: digitaltrends.com]

Czytaj też: Coś dziwnego dzieje się z Ultima Thule – kolejnym celem New Horizons