Jak ciężka jest nasza galaktyka? Może wydawać się to niemożliwe, ale astronomowie mają swoje sposoby. Zespół badaczy wykorzystał dane z teleskopu Hubble’a i satelity Gaia, aby dokonać jak najdokładniejszego pomiaru masy Drogi Mlecznej. Chcą tego dokonać badając ruch gromad gwiazd krążących wokół naszej galaktyki.
Poprzednie szacunki dotyczące masy galaktyki były mocno rozrzucone. Naukowcy przypuszczali, że Droga Mleczna ma masę pomiędzy 500 mld Słońc a 3 biliardami Słońc. Z nowych ustaleń wynika, iż „prawidłowy” wynik mieści się gdzieś pośrodku tych szacunków i wynosi 1,5 biliarda.
Czytaj też: Zobaczcie te niesamowite zdjęcia galaktyki Trójkąta mające 665 milionów pixeli
Co ciekawe, ogromna większość masy Drogi Mlecznej jest niewidoczna. Setki miliardów gwiazd w naszej galaktyce to zaledwie kilka procent, a nawet supermasywna czarna dziura w centrum jest zaledwie kroplą w morzu. Reszta masy jest uwięziona w formie tajemniczej materii. I choć nie można jej zaobserwować, to wiemy że istnieje, dzięki jej grawitacyjnemu wpływowi na inne obiekty. Właśnie dzięki temu astronomowie mogą określić masę naszej galaktyki. Im cięższa jest galaktyka, tym szybciej obiekty krążą wokół niej, dzięki czemu naukowcy mogą obliczyć jej masę.
Naukowcy wykorzystali pomiary teleskopu Gaia, który obserwował 34 gromady kuliste oddalone o 65 000 lat świetlnych od Ziemi. Wzięli także pod uwagę dane z Hubble’a z 12 gromad oddalonych o 130 000 lat świetlnych. Chociaż fakt, że Droga Mleczna waży około 1,5 bilarda Słońc, mogą wydawać się bezużyteczne, to opiera się na nich wiele ważnych pomiarów, które mogą zaprocentować w przyszłości.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaobserwował nieznaną wcześniej galaktykę