WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odkryli bakterie żywiące się ropą

Rów Mariański ma głębokość około 11 tysięcy metrów. Sprawia to, że praktycznie nie wiemy co tam się dzieje. Naukowcy bający dno rowu odkryli nowe bakterie.

Badacze zebrali próbki populacji drobnoustrojów z najgłębszej części rowu. Po odtworzeniu warunków w laboratorium okazało się, że niektóre z tych bakterii pożywiają się węglowodorami. Naukowcy stwierdzili wręcz, że nigdzie na Ziemi nie ma tego typu mikroorganizmów.

Czytaj też: Naukowcy schłodzili wodę do -263 stopni bez zamrażania

Aby zbadać występowanie bakterii, naukowcy pobrali próbki wody z głębokości 2000, 4000 i 6000 metrów. Okazało się, że na każdej z nich znajduję się owe mikroorganizmy. Co więcej, węglowodory nie pochodzą tylko z zanieczyszczeń ludzkich. Naukowcy znaleźli też wcześniej nieznane źródło naturalne.

Badacze sugerują, że owe węglowodory mogą być mechanizmem zapewniającym przetrwanie mikrobom. Dzięki nim bakterie mają poradzić sobie z miażdżącym ciśnieniem występującym w tym miejscu. Co więcej, badacze sugerują, że tego typu organizmów może być więcej – do udowodnienia tego potrzebnych będzie znacznie więcej badań.

Czytaj też: Może zająć miliony lat zanim życie na Ziemi zregeneruje się po wielkim wymieraniu

Źródło: Newatlas