Badacze odkryli właśnie małe kanaliki, które pozwalają uszkodzonemu mózgowi komunikować się ze szpikiem czaszki. Dzięki temu możliwa jest szybka odpowiedź immunologiczna na zagrożenie.
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School in Boston oraz fundowane były częściowo przez National Institutes of Health (NIH). Dzięki zaawansowanym technikom obrazowania śledzili oni ruchy neutrofili, komórek, które jako pierwsze docierają do miejsce w ciele, w których nastąpił uraz. Zostało to przeprowadzona na myszach. Naukowcy zauważyli, że podczas udaru uszkodzona tanka mózgowa otrzymuje w większości przypadków neutrofile z czaszki, a nie z piszczeli. Co więcej, podczas ataku serca organ ten otrzymuje podobną ilość komórek z czaszki oraz ze szpiku. Także 6h po udarze w szpiku kostnym było mniej neutrofili niż w szpiku czaszki.
Naukowcy potwierdzili te wyniki i znaleźli podobne struktury u ludzi. Kanaliki u człowieka są pięć razy większe niż u myszy oraz pojawiają się zarówno w wewnętrznej, jak i zewnętrznej strukturze czaszki.
Źródło: https://www.medicalnewstoday.com/