WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odkryli najwcześniejszą pieszą podróż na Ziemi

Pół miliarda lat temu Ziemię zamieszkiwały głównie małe morskie zwierzęta. W tym czasie tan mały krocionóg przespacerował się po błotnistym dnie i umarł. Jest to pierwsza podróż piesza zwierzęcia, jaką naukowcy odnotowali.

Skamielinę ze zwierzęciem odkryto w południowych Chinach. Ma ona 550 milionów lat i jest najwcześniejszym znanym dowodem na piesze poruszanie się zwierzęcia na Ziemi. Skamielina dowodzi też, że zwierzęta chodziły co najmniej od okresu Ediakaranu (635 do 539 milionów lat temu).

Czytaj też: Ewolucja nie przebiega w linii prostej – dlaczego jest rozrysowana w ten sposób?

Naukowcy łącznie znaleźli 34 skamieliny należące do tego samego gatunku w tym samym miejscu w Chinach. Badacze widzą tam ewidentne ślady twórcy ścieżki dzięki czemu mają dowód na jego poruszanie się.

Krocionóg miał długość ok. 10 cm i szerokość ok. 3 cm. Jego ciało składało się z ok. 50 symetrycznych segmentów. Mieszkał on na błotnistym dnie oceanu, gdzie ciało pozostawiało ślady na dnie o długości do 58 cm co właśnie wskazuje na poruszanie się.  Nowe odkrycie pokazuje, że to właśnie omawiane zwierzę jako pierwsze pieszo pokonało nasz ląd.

Czytaj też: Obejrzyj, jak jeden z protestujących w Hongkongu neutralizuje gaz łzawiący

Źródło: Livescience