WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odkryli ukrytą chrzcielnicę w miejscu narodzin Jezusa

Bazylika Narodzenia Pańskiego to obiekt Światowego Dziedzictwa, w którym mieści się miejsce narodzin Jezusa w Betlejem. Odkryto tam chrzcielnicę ukrytą w innej chrzcielnicy. 

Szef komitetu, którego zadaniem jest restauracja słynnego kościoła, ogłosił, że archeolodzy odkryli chrzcielnicę datowaną ich zdaniem na VI lub VII wiek. Zbiornik był ukryty w innej, starszej chrzcielnicy. Nowo odkryte naczynie wydaje się być wykonane z tego samego rodzaju kamienia, co kolumny kościoła. Mimo dotychczasowych przypuszczeń, oznacza to, że ​​może być prawie tak stara jak sam budynek.

Czytaj też: Papieżyca Joanna mogła faktycznie rządzić Kościołem

Na te chwilę nie znamy więcej szczegółów dotyczących odkrycia, ale wspomniany szef komitetu przyznał, że eksperci z całego świata zostali zaproszeni do przeanalizowania chrzcielnicy i lepszego zrozumienia historii kościoła. Bazylika Narodzenia została poddana renowacji w 2013 r. W ramach prac odkryto już kilka niespodzianek, w tym wspaniałą bizantyjską mozaikę anioła odkrytą przez włoskich badaczy w 2016 r.

Budowa kościoła pierwotnie rozpoczęła się ok. 326 roku. Budynek stoi na szczycie groty, uważanej za tradycyjne miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Kościół pozostaje otwarty podczas remontów i nadal przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Czy Arka Przymierza z etiopskiego kościoła jest repliką?