WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy odkryli wariancje genowe odpowiadające za to jak się czujemy

Jedno z największych badań na świecie właśnie dobiegło końca. Brało w nim udział ponad 190 naukowców z 17 krajów. Ich celem było zlokalizowanie wariacji genetycznych związanych ze szczęściem. I im się to udało! Wyniki zostały opublikowane w Nature.

Badacze zlokalizowali wariacje genetyczne powiązane z samopoczuciem- jak bardzo dana osoba myśli, że jest szczęśliwa albo co sądzi o swoim życiu. Jeden z badaczy, Alexis Frazier-Wood, mówi:

Informujemy, że znaleźliśmy trzy genetyczne wariacje związane z subiektywnym samopoczuciem. Znaleźliśmy także dwa geny powiązane z depresją oraz 11 genów, których wariancje są powiązane z neurotyzmem.

Naukowcy odkryli także, że owe wariancje są głównie w ośrodkowym układzie nerwowym, tkankach nadnerczy i trzustki. W badaniach zespół przeprowadził metaanalizę (zebrał dane genomowe z wielu poprzednich badań) oraz wykorzystał zaawansowane narzędzia genetyczne. Naukowcy ostrzegają także, że geny to nie wszystko co decyduje  o tym jak ludzie myślą i jak się czują. Środowisko także ma w tym ogromne znaczenie. Badacze uważają także, że odkryli zaledwie skrawek całości i mają zamiar kontynuować swoje badania.

Źródło: Medicalnewstoday; Zdjęcie:Pure Happines via photopin (license)