WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy opracowują przeciwciała odmładzające mózg

Neuronaukowcy ze Stanford polowali od dłuższego czasu na gen, który koduje białko odpowiedzialne za związane z wiekiem straty w mózgu. Zespół wykazał też na myszach, że owo przeciwciało może odmłodzić stary mózgu.

Wszystko zaczyna się od mikrogleju, czy klasy komórek odpowiedzialnych za odpowiedzi immunologiczne i oczyszczanie. Mikroglej spędza czas pochłaniając kawałki złogów białkowych i resztek komórkowcy, które są wynikiem normalnej aktywności mózgu. Ich wydajność obniża się wraz z wiekiem.

Naukowcy od dłuższego czasu szukali genów, które zmieniają poziom aktywności genów z wiekiem oraz działa na mikroglejowe wzorce aktywności. Byli oni oszołomieni, gdy okazało się, że tylko białko CD22 jest w stanie to wykonywać.

Czytaj też: Prawdopodobnie źle używacie kremu przeciwsłonecznego

Po jego odkryciu opracowane zostały specjalne przeciwciała, które mają hamować działanie białka. Zostały one wstrzyknięte w jedną stronę hipokamapa u myszy. Okazało się, że zwierzęta poprawiły swoje wyniki w dwóch różnych testach uczenia i pamięci. Rezultaty znacząco przekraczały te uzyskiwane przez grupę kontrolną w tym samym wieku.

Badacze natychmiast zaczęli składać patenty dotyczące swojego odkrycia. Możliwe, że w przyszłości to właśnie ono przyczyni się do zwalczania chorób neurodegeneracyjnych oraz różnych demencji.

Czytaj też: Można zmienić chrząstkę bez konieczności skomplikowanej operacji

Źródło: Newatlas