Niemiecki program badań kosmicznych, German Aerospace Center znany jako DLR, poszukuje kobiety w odpowiednim stanie fizycznym, której wypłaci prawie 16500€ za nieprzerwane leżenie w łóżku przez 60 dni. Wszystko w imię nauki! A tym razem w celu studiowania nieważkości.
Samo badanie zostało zlecone przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną, aby symulować nieważkość podczas snu. Wykorzystując to, co uznano za „ludzką wirówkę krótkiego ramienia” (short-arm human centrifuge), naukowcy mają nadzieję przetestować dwie trzecie uczestników badania w najlepszy sposób przeciwdziałania negatywnym skutkom braku grawitacji.
Jak zapewne wiecie, ciało ludzi w kosmosie nie czuje się, jak ryba w wodzie, ponieważ grawitacja umożliwia jego pełne funkcjonowanie. Kiedy więc tej zaczyna brakować, to zaczynają się problemy, jak np. spadek trwałości kości, czy obumierające mięśnie… osłabienie układu krążenia, zawroty głowy, opuchlizna, choroba lokomocyjna, zaburzenie ucha wewnętrznego, czy upośledzenie układu odpornościowego.
Wspomniana wirówka ludzka, w której chętna będzie nieustannie leżeć na łóżku z nachyleniem głowy pod kątem 6° bez możliwości zmiany i poruszania się. Innymi słowy, niezbyt przyjemny eksperyment. Wszystko po to, aby określić metody przeciwdziałające wspomnianym skutkom przebywania w środowisku bez grawitacji i odpowiedzieć na kilka pytań. Czy pozycja ciała wpływa na zdrowie? Jakie rodzaje ćwiczeń są najlepsze? Jazda na rowerze? Skoki i przysiady?
Całe badanie ma objąć udział 12 kobiet i mężczyzn, ale w tym momencie firma szuka wyłącznie jednej sprawnej fizycznie i niepalącej kobiety w wieku od 24 do 55 lat.
Czytaj też: SI może skutecznie przewidywać śmiertelność
Źródło: Popularmechanics