WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

SI może skutecznie przewidywać śmiertelność

Nowe badania pokazują, że uczenie maszynowe może być cennym narzędziem do przewidywania przedwczesnej śmierci. Naukowcy porównali dokładność przewidywania śmierci przez SI z metodami statystycznymi wykorzystywanymi aktualnie przez naukowców.

Badacze z Uniwersytetu w Notthingham przeanalizowali dane dotyczące zdrowia ponad pół miliona osób w wieku od 40 do 69 lat. Są to dane pobrane z badania Biobank przeprowadzonego w latach 2006-2010. Osoby były także obserwowane do 2016 roku.

Naukowcy opracowali system maszynowego uczenia wykorzystujący dwa modele: głębokie uczenie się oraz losowy las. Dzięki temu SI miało skutecznie przewidywać ryzyko przedwczesnej śmierci u danych osób.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pozwala przewidzieć, jakie właściwości będzie miał dany materiał

Naukowcy zbadali te możliwości SI i porównali je z konwencjonalnymi metodami – modelem regresji Coxa czy wielowymiarowym modelem Coxa. Okazało się, że model regresji Coxa był najmniej dokładny a ten drugi jedynie trochę lepszy. Algorytmy SI były znacznie dokładniejsze w przewidywaniu śmierci.

Oznacza to, że tego typu rozwiązania świetnie sprawdziłyby się w szpitalach. Osoby oznaczone przez SI z dużym ryzykiem śmierci mogłyby być lepiej doglądane przez personel i w ten sposób zmniejszyłaby się ich śmiertelność. Jednakże w najbliższym czasie nie ma co liczyć na wykorzystanie takiej techniki – potrzeba więcej badań, aby dopracować SI.

Czytaj też: Czy naukowcy będą mogli usuwać złe wspomnienia?

Źródło: Medicalnewstoday