Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy prześledzili drogę kosmicznych neutrin. Skąd pochodzą te cząsteczki?

Każdej sekundy przez nasze ciała przepływają miliardy niewielkich cząsteczek zwanych neutrinami. Rosyjscy naukowcy próbowali zrozumieć, skąd one pochodzą.

Neutrina są cząstkami elementarnymi o ładunku neutralnym i posiadają niemal zerową masę. Są niezwykle powszechne, powstają m.in. w reaktorach jądrowych, Słońcu, supernowych i promieniowaniu kosmicznym oddziałującym z ziemską atmosferą.

Tajemnicą przez długi czas pozostawało to, jak niektóre neutrina przyspieszają do wysokich wartości. Problem w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie wiązał się z faktem, że neutrina w niewielkim stopniu oddziałują z „normalną” materią. Ich interakcje są niezwykle rzadkie, choć da się je namierzyć. Używa się do tego detektorów ukrytych głęboko pod ziemią, wodą lub lodem.

Czytaj też: Pojawiły się nieścisłości w obliczeniach związanych z masą Wszechświata

W przypadku nowych badań naukowcy wykorzystali dane z IceCube, obserwatorium znajdującego się pod 2-kilometrową warstwą lodu na Antarktydzie. Badacze szukali wysokoenergetycznych neutrin, rzędu 200 TeV a nawet więcej. Jednocześnie twierdzili, iż neutrina pochodzą z kwazarów – galaktyk, w których centrach znajdują się aktywne czarne dziury. Porównujące dane dot. 50 neutrin z obserwacjami wykonanymi przez radioteleskopy, naukowcy byli w stanie potwierdzić, że przynajmniej niektóre z tych cząsteczek faktycznie powstały dzięki aktywności kwazarów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News