Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy przywrócili mózg do życia po paru godzinach

Aby udowodnić, że śmierć mózgu jest ostateczna, naukowcy ożywiali mózgi świń cztery godziny po zabiciu zwierząt. Chociaż eksperymenty zakończyły się brakiem przywrócenia świadomości, rodzą pytania o etykę tego przedsięwzięcia – a przede wszystkim o samą naturę śmierci. 

Naukowcy podłączyli organy do systemu. Takie rozwiązanie przywróciło niektóre kluczowe funkcje, takie jak zdolność komórek do wytwarzania energii i usuwania odpadów, a także pomagała utrzymać wewnętrzne struktury mózgu.

W większości krajów uważa się, że osoba jest prawnie martwa, gdy aktywność mózgu ustaje lub gdy serce i płuca przestają działać. Mózg wymaga ogromnej ilości krwi, tlenu i energii, a nawet tych kilka minut bez „zasilania” ważnych systemów uważa się za prowadzące do nieodwracalnych szkód.

Czytaj też: Wyhodowane płuca z sukcesem zostały przeszczepione do świni

Używając odciętych głów należących do świń naukowiec Nenad Sestan usiłował sprawdzić, czy można ożywić mózg nawet kilka godzin po jego śmierci. Zespół badawczy usunął każdy mózg z czaszki i umieścił go w specjalnej komorze. Cztery godziny po śmierci naukowcy rozpoczęli pompowanie roztworu konserwującego do żył i tętnic. System, który naukowcy nazywają BrainEx, naśladuje przepływ krwi, dostarczając składników odżywczych i tlenu do komórek mózgowych. Roztwór konserwujący zastosowany przez zespół zawierał również substancje chemiczne, które chronią neurony przed uszkodzeniem i zapobiegają ponownemu „uruchomieniu” elektrycznej aktywności mózgu. Mimo to naukowcy monitorowali tę aktywność podczas eksperymentu i byli przygotowani do podania środków znieczulających w razie potrzeby.

Autorzy eksperymentu odkryli, że neurony i inne komórki mózgowe wznowiły swoje funkcjonowanie nawet po kilku godzinach. Mowa m.in. o spożywaniu cukru i wytwarzaniu dwutlenku węgla oraz funkcjonowaniu układu odpornościowego. Struktury poszczególnych komórek zostały zachowane. Natomiast komórki w mózgach, które nie otrzymały roztworu, zapadły się. Obecnym priorytetem jest ustalenie, jak długo naukowcy mogą utrzymać funkcje metaboliczne i fizjologiczne mózgu poza ciałem.

W międzyczasie naukowcy i politycy pozostają w obliczu prawnych i etycznych dylematów związanych z możliwością stworzenia świadomego mózgu bez ciała. Z pewnością konieczna jest dyskusja na ten temat, ponieważ postęp w medycynie jest ogromny i wkrótce mogą pojawiać się coraz częstsze dylematy natury moralnej.

[Źródło: nature.com]

Czytaj też: Dwa rodzaje światła sprawią, że organy będą bezpieczniejsze do przeszczepiania