Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy są coraz bliżsi poznania masy cząstek zwanych neutrinami

Cząsteczki zwane neutrinami są niemal wszędzie, choć bardzo trudno jest je wykryć. Prawie nic o nich nie wiadomo – nawet jak ciężkie są. Wiemy jednak, że neutrina mogą zmieniać kształt całego Wszechświata. Tym sposobem zespół naukowców mógł zważyć Wszechświat na podstawie jego kształtu i określić przybliżoną masę wspomnianych cząstek.

Badacze zebrali dane o ruchach około 1,1 miliona galaktyk i połączyli je z innymi informacjami na temat kosmosu oraz wynikami eksperymentów wykorzystujących neutrina na mniejszą skalę. Następnie wgrali wszystkie te informacje do superkomputera. Wynik nie dostarczył stałej liczby dla masy najlżejszego rodzaju neutrina, ale zawęził ją. Okazało się, że rodzaj ten ma masę nie większą niż 0,086 elektronowolta (eV), czyli około sześć milionów razy mniejszą niż masa pojedynczego elektronu.

Czytaj też: W ludzkim mikrobiomie jest więcej genów niż gwiazd we wszechświecie

Co ważne, liczba ta określa górną a nie dolną granicę dla najlżejszych rodzajów neutrin. Możliwe jest więc, że w ogóle nie posiadają one masy. Jednocześnie fizycy wiedzą, że co najmniej dwa z trzech rodzajów neutrin muszą posiadać pewną masę i że istnieje związek między nimi. Z pewnością rezultaty obliczeń będą się zawężać w miarę postępów eksperymentów na Ziemi oraz poprawy pomiarów w przestrzeni kosmicznej.

[Źródło: livescience.com; grafika: LBNL]

Czytaj też: Z czego składa się Wszechświat?