Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy są coraz bliżsi przewidywania trzęsień ziemi

Trzęsienia ziemi należą do najbardziej nieprzewidywalnych klęsk żywiołowych. W przeciwieństwie do np. huraganów, systemy wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami są niezbyt zaawansowane. Ale nowe badania związane z naprężeniami w skorupie ziemskiej dają nadzieję na zmianę sytuacji. 

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące małych trzęsień, na które nie zwracamy uwagi. To, co odkryli badacze, było zaskakujące: 1,81 miliona trzęsień ziemi, czyli 10 razy więcej wstrząsów występujących z 10 razy większą częstotliwością w porównaniu do tych wykrywanych z użyciem standardowych metod. Zespół badawczy przekształcił te zjawiska w bazę danych dla Południowej Kalifornii. Umożliwiła ona naukowcom stworzenie bardziej kompletnej mapy wstrząsów w Kalifornii i może pomóc w określeniu, jak wyglądają sygnały świadczące o nadchodzącym trzęsieniu.

Czytaj też: Pęknięcia na skałach mogą wskazywać na przyszłe trzęsienia ziemi

Autorzy badania odkryli, że prawie 72 procent silnych wstrząsów posiadało poprzedzające je słabsze trzęsienia. I choć nie są one zauważalne na powierzchni, da się je wykryć korzystając z czujników. Największy problem może stanowić fakt, że istnieje różnica między badaniem historii sejsmicznej a wykorzystaniem tych informacji w czasie rzeczywistym. Wstrząsy poprzedzające mają tendencję do skupiania się, przez co może być trudno wyodrębnić, które z nich są zwiastunami wielkiego trzęsienia.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Pakistańska wyspa powstała podczas trzęsienia ziemi zniknęła