WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pęknięcia na skałach mogą wskazywać na przyszłe trzęsienia ziemi

Różne rysy na skałach mogą być wskazówkami mówiącymi, gdzie mogą uderzyć następne trzęsienia ziemi. Takie zmiany obserwowano na liniach uskoków od dziesięcioleci. Dopiero teraz Jesse Kearse powiązał je z kierunkami pęknięć linii uskokowej podczas trzęsienia ziemi.

Jesse spędził wiele tygodni na badaniach w terenie. Chodził on po różnych powierzchniach o długości nawet do 30 kilometrów. W tym czasie dokumentował on deformację gruntu i różne zmiany. Z pomocą sejsmologa i programów do modelowania dynamiki pęknięć, naukowiec potwierdził, że pęknięcia w skałach są powiązane z kierunkiem trzęsienia ziemi wzdłuż uskoku.

Czytaj też: Co tam „malowanie” w ASCII, kiedy są całkowite liczby Gaussa

Od dawna wiadomo, że kierunek pęknięcia uskoków może wpływać na rozkład trzęsienia ziemi i uszkodzenia z niego wynikające. Teraz Jesse wraz ze współpracownikami chce przeanalizować inne pęknięcia, aby zobaczyć, jak to wszystko odbywało się w przeszłości, w tym nawet tysiące lat temu.

Jesse ma nadzieję, że jego odkrycie przetestowane zostanie na całym świecie i zapewni nowe narzędzia do badania tego zjawiska.

Czytaj też: Nietypowe zapewnienie kandydata na prezydenta USA Berniego Sandersa dot. UFO

Źródło: Livescience