Różne rysy na skałach mogą być wskazówkami mówiącymi, gdzie mogą uderzyć następne trzęsienia ziemi. Takie zmiany obserwowano na liniach uskoków od dziesięcioleci. Dopiero teraz Jesse Kearse powiązał je z kierunkami pęknięć linii uskokowej podczas trzęsienia ziemi.

Jesse spędził wiele tygodni na badaniach w terenie. Chodził on po różnych powierzchniach o długości nawet do 30 kilometrów. W tym czasie dokumentował on deformację gruntu i różne zmiany. Z pomocą sejsmologa i programów do modelowania dynamiki pęknięć, naukowiec potwierdził, że pęknięcia w skałach są powiązane z kierunkiem trzęsienia ziemi wzdłuż uskoku.

Czytaj też: Co tam „malowanie” w ASCII, kiedy są całkowite liczby Gaussa

Od dawna wiadomo, że kierunek pęknięcia uskoków może wpływać na rozkład trzęsienia ziemi i uszkodzenia z niego wynikające. Teraz Jesse wraz ze współpracownikami chce przeanalizować inne pęknięcia, aby zobaczyć, jak to wszystko odbywało się w przeszłości, w tym nawet tysiące lat temu.

Jesse ma nadzieję, że jego odkrycie przetestowane zostanie na całym świecie i zapewni nowe narzędzia do badania tego zjawiska.

Czytaj też: Nietypowe zapewnienie kandydata na prezydenta USA Berniego Sandersa dot. UFO

Źródło: Livescience

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!