WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy skończyli pierwsza mapę układu nerwowego u zwierzęcia

Mózg jest zdecydowanie najbardziej złożonym organem w naszym ciele. W jego skład wchodzą miliardy neuronów, które komunikują się ze sobą poprzez sieć połączeń synaptycznych. naukowcom udało się właśnie opracować kompletną mapę układu nerwowego u nicieni Caenorhabditis elegans.

Powód, dla którego naukowcy skupili się na tym zwierzęciu, jest jego prostota. Ludzki mózg posiada około 100 miliardów neuronów a C.elegans ma ich zaledwie 302. Taka ilości pozwala mu na poruszanie się, jedzenie i uciekanie od niebezpieczeństwa.

Czytaj też: Napęd tych robotów jest inspirowany światem zwierząt

Nowa mapa pozwoli na zrozumienie roli poszczególnych neuronów w zachowaniu nicieni. To z kolei może rozjaśnić nasze zrozumienie ludzkiego mózgu. W szczególności interesujące wydają się badania poświęcone związkowi pomiędzy wadliwymi połączeniami a chorobami neurologicznymi.

Naukowcy opisują powstanie mapy jako kamień milowy w tej dziedzinie badań. Mają oni nadzieję, że ich praca przyczyni się do leczenia wielu schorzeń neurologicznych oraz do znacznie lepszego zrozumienia działania ludzkiego mózgu.

Czytaj też: Jak Facebook wpływa na zdrowie psychiczne osób starszych?

Źródło: Newatlas