WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy stworzyli bioniczną meduzę

Brzmi jak science-fiction? Być może, ale naukowcy naprawdę stworzyli bioniczne zwierzę, które wyglądem i zachowaniem przypomina prawdziwą meduzę.

W jaki sposób dokonano tego przełomu? Badacze wykorzystali mikroelektroniczny implant, który wszczepili chełbi modrej. W ten sposób zwierzę, które łacińska nazwa gatunkowa to Aurelia aurita, było w stanie rozwinąć trzykrotnie wyższą prędkość niż jego w pełni biologiczny odpowiednik.

Co równie imponujące, to fakt, że naukowcy dokonali tego przy niewielkim zużyciu energii z zewnętrznego źródła. Jak przyznali, ich bioniczna meduza zużywa od 10 do nawet 1000 razy mniej energii niż inne roboty o podobnej masie.

Pojawia się pytanie: dlaczego akurat meduza? Zwierzęta te są zdolne do samoregeneracji i przy tym czeka na nie niewiele zagrożeń. Tym samym wydają się idealnymi kandydatami do pełnienia roli oceanicznych obserwatorów. Występują w niezwykle zrożniowanych warunkach i są w stanie przetrwać nawet na dużych głębokościach Rowu Mariańskiego. Tym samym mogłyby być wykorzystywane na całym świecie.