Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy stworzyli formę węgla, która może zasilać sztuczną inteligencję

Węgiel jest dość  powszechnym pierwiastkiem.  Stanowi podstawę życia na Ziemi i przybiera różne formy. Jego unikalna struktura chemiczna sprawia, że ​​łatwo wiąże się z innymi atomami, tworząc cząsteczki, czy to z innymi pierwiastkami, czy z samym sobą. Jedna z tych form, cyklokarbony, tworzą idealny pierścień. I choć mogą mieć potencjalnie korzystne właściwości, są również bardzo niestabilne. Teraz udało się jednak je „ujarzmić”. 

Najpierw naukowcy użyli cząsteczkę złożoną z 24 atomów węgla połączonych z sześcioma atomami tlenu. Następnie umieścili ją w sodzie na powierzchni utrzymywanej w temperaturze zaledwie kilku stopni powyżej zera absolutnego. To spowodowało, że cząsteczka emitowała atomy tlenku węgla, aż pozostało 18 atomów węgla, każdy połączony ze sobą i dzielący powłoki elektronowe. Z powodu wysokiej reaktywności naukowcy wciąż zastanawiają się, co mogą zrobić z cyklokarbonami, po tym jak udało się je zsyntetyzować. Zespół związany z badaniem przyznaje, że jest na wczesnym etapie opracowania procesu. Naukowcy dodali jednak, że mogą wykorzystać tę reaktywność na swoją korzyść.

Czytaj też: Tani grafen? Wystarczy zatrudnić bakterie

Mimo że same węglowodory są krótkotrwałe, mogą stanowić element składowy bardziej złożonych struktur. Chemicy mogą budować nowe łańcuchy węglowe na poziomie molekularnym – „cienki” węgiel jest już przecież dostępny w postaciach takich jak nanorurki i grafen, które mają wiele zastosowań w elektronice. Jednym z nich mogą być fizyczne sieci neuronowe, które zasilałyby „mózgi” sztucznej inteligencji. Obecnie większość sieci neuronowych to symulacje tych sieci opartych na szeregu algorytmów. Ale naukowcy sądzą, że mogliby wykorzystać węgiel do fizycznego modelowania neuronów. Jest to pomysł sięgający początków badań nad sztuczną inteligencją.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: IBM RESEARCH]

Czytaj też: Zauważono niewidzianą dotychczas formę magnetyzmu w grafenie