Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy stworzyli modele twarzy na podstawie informacji z mózgu

Jako pierwsi na świecie, neuronaukowcy z Uniwersytetu w Glasgow byli w stanie skonstruować trójwymiarowe modele twarzy z wykorzystaniem unikalnych informacji przechowywanych w mózgu.

Aby przetestować swoje założenia, badacze poprosili o pomoc ochotników. Mieli oni porównać twarze, które były identyczne jeśli chodzi o  wiek, płeć czy pochodzenie etniczne. Wyjątkiem były informacje, które określają istotę ich tożsamości. W ten sposób naukowcy zaprojektowali metodologię będącą w stanie „złamać kod” określający tożsamość wizualną i wygenerować ją za pomocą programu komputerowego. Następnie opracowali metodę, która po wielu próbach doprowadziła do odtworzenia tego, jakie informacje są specyficzne dla tożsamości jednostki w czyjejś pamięci.

Czytaj też: Ksenon zapewnia ochronę po uszkodzeniu mózgu

Naukowcy zaprojektowali model trójwymiarowej twarzy, wykorzystując bazę danych 355 facjat, które opisywały każdą twarz według jej kształtu i tekstury. Następnie zastosowali modele liniowe na twarzach, aby móc wyodrębnić kształt i teksturę dla czynników niezwiązanych z płcią, wiekiem i pochodzeniem etnicznym.

W ramach eksperymentu poprosili obserwatorów, aby ocenili podobieństwo między zapamiętaną znajomą twarzą a losowo wygenerowanymi twarzami. Poza identyfikacją naukowcy mogli następnie wykorzystać model matematyczny do wygenerowania nowych twarzy, biorąc pod uwagę informacje o tożsamości unikalne dla znajomych twarzy i łącząc je ze zmianą wieku, płci, pochodzenia etnicznego lub kombinacji tych czynników.

[Źródło: medicalxpress.com; grafika: University of Glasgow]

Czytaj też: Oglądanie Pokemonów w dzieciństwie wpłynęło na Twój mózg