Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy stworzyli na Ziemi atmosferę innej planety

Życiodajna atmosfera Ziemi jest dość zaskakująca. Biorąc pod uwagę, że do tej pory naliczyliśmy ok. 4000 planet odkrytych poza układem słonecznym, naukowcy zauważają, że atmosfera występuje w wielu różnych formach. Aby lepiej zrozumieć tę kosmiczną chemię, zespół z NASA jedną z pozaziemskich atmosfer w warunkach laboratoryjnych. 

Zwykle astronomowie muszą zebrać różne wskazówki, aby dowiedzieć się, z czego składa się atmosfera danej egzoplanety. Kiedy przechodzą one przed swoją gwiazdą macierzystą, astronomowie analizują, w jaki światło przechodzi przez ich atmosfery. Taka analiza może nam powiedzieć, co znajduje się w powietrzu oraz ocenić czynniki takie jak ilość ciepła, światła i promieniowania, które docierają do powierzchni.

Czytaj też: Skąd wzięła się gęsta atmosfera Tytana?

W nowym badaniu naukowcy skupili się na typie planety znanym jako „gorący Jowisz”. Jak sama nazwa wskazuje, są to olbrzymy gazowe, takie jak Jowisz, które krążą wokół gwiazdy macierzystej na tyle blisko, że ich atmosfera jest bardzo gorąca. Dystans jest tak niewielki, że niektóre z nich potrzebują zaledwie 10 dni na okrążenie swoich gwiazd i osiągają temperatury rzędu 2800 stopni Celsjusza. Aby odtworzyć tak nietypowe środowisko, zespół z NASA rozpoczął od podstawowej mieszanki gazów: głównie gazu wodorowego, z 0,3 procent tlenku węgla. Aby naśladować wpływ gwiazd na atmosferę, naukowcy podgrzali gaz do temperatury między 330 a 1230 stopni Celsjusza i wystawili go na działanie intensywnego światła ultrafioletowego.

Obserwacje prawdziwych planet pokazały, że ich atmosfery są często nieprzezroczyste, nawet przy niskim ciśnieniu, gdzie chmury nie są w stanie się uformować. Sztuczna atmosfera również stała się nieprzejrzysta dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. Promieniowanie wywołało również inne interesujące reakcje chemiczne, m.in. powstanie dwutlenku węgla i pary wodnej. Wodę wykryto wcześniej w gorących atmosferach Jowisza, ale naukowcy generalnie sądzili, że może powstać tylko wtedy, gdy jest więcej tlenu niż węgla. Ten test pokazuje, że może również tworzyć się przy równych proporcjach tych pierwiastków.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Znaleziono wodę w atmosferze planety w konstelacji Pegaza