WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy stworzyli syntetyczne DNA z 4 dodatkowymi literkami

Kilka miliardów lat temu molekuły połączyły się w coś, co teraz nazywamy podwójną helisą DNA. Jest ona podstawą życia na naszej planecie. Jednakże ciągle pojawiają się pytania, czy muszą być tylko zasady, czy mogło być ich więcej?

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Science pokazuje, że możliwe jest stworzenie podobnej struktury z innych substancji. Co więcej, ma ona właściwości, które może powodować powstanie życia.

Naukowcy stworzyli syntetyczne DNA za pomocą czterech dodatkowych molekuł. Powstał więc kod genetyczny składający się z ośmiu liter, a nie z czterech. Jest to równoznaczne ze znacznym zwiększeniem możliwości przechowywania informacji. Nowe DNA zostało nazwane Hachimoji, co oznacza osiem liter po japońsku. Nasze DNA posiada dwa wiązania: A-T i G-C. Hachimoji wprowadza kolejne nukleotydy: P, B, Z i S.

Czytaj też: Lekarze mogą obiektywnie ocenić poziom bólu

Grupa badawcza, która tego dokonała, stworzyła setki podwójnych helis z ośmioma literkami i różnymi kombinacjami par. Następnie przeprowadziła ona eksperymenty sprawdzające, czy helisy mają właściwości niezbędne do podtrzymania życia. Chodzi tutaj o dwie główne rzeczy: stabilność i przewidywalność. Oznacza to, że naukowcy mogą dokładnie przewidzieć jak DNA będzie zachowywało się w określonych temperaturach czy środowisku.

Okazało się, że jest pewne struktura Hachimoji, która także ma te właściwości. Jest to bezprecedensowe odkrycie, które może sporo zmienić w nauce. Oznacza bowiem ono, że C, G, T i A nie są wcale takie wyjątkowe jak wcześniej uważano. Naukowcy szukają teraz zastosowania dla swojego odkrycia. Możliwe, że przyda się ono do walki z nowotworami.

Czytaj też: Transfuzje młodej krwi są całkowicie bezużyteczne

Źródło: Livescience