Mówi się, że zbyt wczesne korzystanie z mediów społecznościowych jest niebezpieczne. Młode umysły są szczególnie wrażliwe i podatne na uzależniające aplikacje, gry mobilne i wiele innych rzeczy związanych z posiadaniem smartfona. Ale teraz nowe odkrycia brytyjskich pediatrów wskazują, iż powinniśmy przestać się martwić.
Nowe wytyczne wydane przez brytyjską Royal College of Pediatrics and Child Health mówią, że ustalenie dzieciom odpowiedniego limitu czasu spędzanego „przed ekranem” jest prawie niemożliwe. Sens ma jedynie trzymanie najmłodszych z dala od tego typu urządzeń na godzinę przed snem. Nie ma jednak wystarczających dowodów „aby potwierdzić, że czas ekranowy jest sam w sobie szkodliwy dla zdrowia dziecka w każdym wieku […] „.
Zdaniem dr Davie, rodzice muszą po prostu „być rodzicami” i dowiedzieć się, co jest najlepsze dla ich dzieci, zamiast stosować się do zasady dotyczącej wszystkich. Dorośli powinni dozować tego typu atrakcje na podstawie wieku dziecka, jego indywidualnych potrzeb oraz aktywności takich jak sen czy aktywność fizyczna. Kiedy czas spędzany przed ekranem negatywnie wpływa na te kwestie, powinien to być moment w którym zaczynamy na poważnie się martwić.
Warto odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Czy czas spędzany przez członków Twojej rodziny na korzystaniu z „ekranów” jest pod kontrolą? Czy korzystanie z nich wpływa na to, co rodzina chce robić? Czy ma to przełożenie na sen? Czy jesteś w stanie powstrzymać dzieci od zbytniego podjadania podczas korzystania z takich technologii? Ważne jest również, aby dorośli w rodzinie zastanowili się nad samokontrolą, aby dać przykład swoim pociechom.
[Źródło: bgr.com]
Czytaj też: W jaki sposób komórki wpływają na nasz wzrok oraz rytm dobowy?