Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób komórki wpływają na nasz wzrok oraz rytm dobowy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Salk pokazują, jak nasze rytmy dobowe są regulowane przez mechanizmy wykrywania światła znajdujące się w ludzkich oczach. Badania mogą doprowadzić do nowych sposobów zwalczania bezsenności i pomóc w resetowaniu wewnętrznych zegarów u osób z zaburzonymi rytmami dobowymi.

Wiemy, że nasze rytmy dobowe są napędzane przez ekspozycję na światło. Wiemy również, że sztuczne niebieskie światło może zakłócić te naturalne 24-godzinne okresy. Ale w jaki sposób nasze ciała aktywnie wyczuwają światło i odpowiednio dostosowują swój rytm dobowy? Cóż, sprowadza się to do komórek siatkówki  obecnych w tylnej części oczu oraz niedawno odkrytego światłoczułego białka siatkówki zwanego melanopsyną.

Melanopsynę zidentyfikowano niecałe dwie dekady temu, a jej odkrycie pomogło zdefiniować nową klasę komórek siatkówki. Obok prętów i stożków w naszych oczach mamy niewielką ilość komórek światłoczułych. Komórki te zostały zaprojektowane tak, aby wyczuwały światło pomagając w regulowaniu rytmu dobowego ludzkiego organizmu.

Nowe badanie miało na celu odkrycie, jaki dokładnie mechanizm zachodzi, gdy komórki melanopsynowe są aktywowane przez światło. Białka zwane arestynami ​​blokują aktywność części receptorów. Badania ujawniły, że ciągła aktywność melanopsynowa w oku była faktycznie utrzymywana przez interakcję między dwiema arestynami.

Poprzez zrozumienie, w jaki sposób światło odbierane przez oko może pomóc w ustaleniu naszego rytmu dobowego. Możemy więc mieć nadzieję, że stworzymy metody leczenia ogromnej liczby zaburzeń. Jeśli światło z naszych cyfrowych ekranów sztucznie nadmiernie stymuluje melanopsynę i zakłóca nasz rytm dobowy, być może mechanizm ten może zostać przerwany za pomocą leków. Z kolei osoby cierpiące na bezsenność mogłyby „zresetować” swoje zegary dobowe.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Salk Institute]

Czytaj też: Soczewki zmieniające barwę mogą być skuteczniejsze od kropli do oczu