Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy w CERN symulują pole magnetyczne Jowisza

Ośrodek CERN jest najbardziej znany ze swojego zderzacza cząstek, ale posiada także urządzenia, które mogą testować inne środowiska wysokoenergetyczne podobne do tych występujących w kosmosie. Teraz te obiekty są wykorzystywane do testowania statku kosmicznego – a dokładniej, jego odporności na promieniowanie. 

Europejska Agencja Kosmiczna zamierza rozpocząć misję JUICE w 2022 r. Wcześniej naukowcy z ESA chcieli wiedzieć, na jakie obciążenia środowiskowe będzie narażony statek kosmiczny, gdy pokona potężne pole magnetyczne Jowisza. Ma ono objętość milion razy większą niż ziemska magnetosfera, a w polu uwięzione są cząstki naładowane energetycznie. Cząstki te tworzą pasy radiacyjne, które mogą być szkodliwe dla elektroniki.

Czytaj też: NASA przeprowadzi misję mającą na celu zbadanie lodowego księżyca Jowisza

Aby zobaczyć, jak wyposażenie misji JUICE poradzi sobie z tym promieniowaniem, ESA wykorzystała najintensywniejszą wiązkę promieniowania na świecie – zlokalizowaną w obiekcie CERN i zwaną VESPER. Oprócz oferowania swoich sprzętów  CERN będzie również współpracować z ESA w celu opracowania komponentów do procesu testowania, tworząc sprzęt odporny na promieniowanie.

Innym ważnym zagadnieniem jest to, w jaki sposób promieniowanie kosmiczne wpływa na astronautów, którzy przechodzą przez pasy radiacyjne bliżej Ziemi. Jest to ważne dla przyszłych misji załogowych czy chociażby turystyki kosmicznej.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: CERN]

Czytaj też: Ta sonda fotografuje Jowisza bez opuszczania Ziemi