Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy wpadli na nowy sposób walki z alkoholizmem

walka z alkoholizmem, leczenie nałogu alkoholowego, leczenie alkoholizmu

Zniewoleni paskudnym nałogiem mogą otrzymać od świata nową broń, która pozwoli im wyrwać się z nadużywania alkoholu.

Nowe badanie eksperymentalne z University College London wykazało, że podana zewnętrznie ketamina w dobrym momencie może skutecznie nadpisywać nieszczęśliwe wspomnienia z psychologicznego ujęcia nagrody w psychice ludzkiej. W tym badaniu wielu pacjentów ze szkodliwym nałogiem alkoholowym znacznie ograniczyło picie przez kilka miesięcy już po pojedynczym leczeniu.

Ketamina została pierwotnie opracowana jako nowy środek znieczulający w połowie XX wieku, ale jej silne działanie dysocjacyjne sprawiło, że nie przebiła się do szerokiego zastosowania u ludzi. Ostatnio lek przeżywa renesans po odkryciu jego szybkiego działania przeciwdepresyjnego.

W oparciu o wcześniejszą skuteczność ketaminy, która już wtedy wykazała leczenie alkoholizmu, nowe badania wysunęły hipotezę, że lek ma zdolność do przepisywania niewłaściwych adaptacyjnych wspomnień (MRM), jeśli zostanie podany w momencie, gdy mózg ponownie konsoliduje te wspomnienia. Aby eksperymentalnie przetestować tę hipotezę, naukowcy zrekrutowali 90 osób trapionych przez nadużycie alkoholu. Chociaż wszyscy badani zgłaszali intensywne picie, to nie mieli wcześniejszych klinicznych diagnoz alkoholizmu.

Aby aktywować „pamięć nagrody”, badacze podali badanym szklankę piwa. Przed pozwoleniem na jego wypicie badani mieli za zadanie ocenić ich oczekiwaną przyjemność po obejrzeniu serii zdjęć związanych z piciem. Aby zdestabilizować pamięć nagrody, badacze nieoczekiwanie zabrali piwo badanym, zanim mogli go wypić. Chodzi o to, że proces ten uruchomiłby rekonsolidację MRM, tworząc krótki okres czasu, w którym ketamina mogłaby być podana w celu zakłócenia przepisywania skojarzenia.

Wyniki ujawniły, że grupa otrzymująca ketaminę po aktywacji rejonu „pamięci nagrody” zgłosiła znaczące zmniejszenie liczby dni picia w tygodniu i ogólną objętość spożywanego alkoholu. Wyniki okazały się również imponujące w dziewięciomiesięcznym okresie obserwacji. Co ciekawe, grupa kontrolna, która otrzymywała ketaminę bez „zabawy” w aktywowanie pamięci nagrody zgłosiła poprawę, ale znacznie mniejszą.

Naukowcy są ostrożni, zauważając, że badanie było przeznaczone wyłącznie jako eksperymentalny dowód słuszności koncepcji, a zatem nie ma rygorystyczności w oficjalnym badaniu klinicznym.