WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy wydłużyli życie robaka o prawie 50%

Wielu naukowców pracuje nad spowolnieniem procesu starzenia się. Jest to marzenie wielu osób od dziesiątek lat i wkrótce może zostać ono zrealizowane.

Zespół z cripps Research odkrył, że zablokowanie konkretnego enzymu może przedłużyć życie robaków C.elegans o prawie połowę. Gatunek ten ma podobny genom do ludzkiego i wykazuje wyraźne oznaki starzenia się podczas dwu lub trzytygodniowego życia. Dzięki temu jest on idealnym modelem do badań nad starzeniem się.

Naukowcy sprawdzili, jak pewne enzymy wpływają na proces starzenia się. Poprzez zakłócanie ich działania mogli oni zobaczyć, jak wpływa to na długość życia. Tym samym mogli oni odkryć nowe cele dla przyszłych badań.

Czytaj też: Czy karaluchy naprawdę przetrwały by atak nuklearny?

Jeden ze związków wyróżniał się w szczególności – JZL184. Zwiększył on średnią długość życia o aż 45%. W wieku 30 dni ponad połowa tych robaków była nadal żywa i zdrowa. W tym czasie praktycznie wszystkie robaki z grupy kontrolnej umarły.

Początkowo naukowcy nie wiedzieli, czy rzeczywiście ten związek działa. Został on zaprojektowany do blokowania enzymu u ssaków, a robaki go nie mają. Okazało się jednak, że działa on poprzez blokowanie analogicznego enzymu u zwierząt.

Naukowcy chcą teraz wykonywać dalsze badania i sprawdzać działanie związku u dalszych gatunków. Kto wie, może właśnie jesteśmy świadkami pierwszych udanych badań nad długowiecznością?

Czytaj też: Aplikacja smartfonowa może polepszać umiejętności społeczne dzieci z autyzmem

Źródło: Newatlas