WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy wydrukowali w 3D transparentną czaszkę

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie opracowali unikalny implant czaszki. Jest on przeznaczony dla myszy i pozwala na śledzenie całej aktywności mózgu w czasie rzeczywistym.

Naukowcy starają się zyskać nowe informacje o tym, jak działa ludzki mózg. Nowa technologia pozwala na zobaczenie większości kory mózgowej w akcji. Daje to niespotykaną do tej pory możliwość na sprawdzenie różnych pomysłów.

W jednym z pierwszych badań naukowcy sprawdzili jak łagodne wstrząsy mózgu w jednej części wpływają na pozostałe części. Mózgi myszy pod wieloma względami są podobne do ludzkiego więc można także sprawdzać działanie chorób takich jak Alzheimer czy Parkinson.

Czytaj też: Niemiecka agencja kosmiczna chce łapać rakiety w locie

Nowa technologia pozwala też na zobaczenie globalnym zmian w niespotykanej do tej pory rozdzielczości czasowej. W pokazanym filmie widać zmiany jasności, które odpowiadają wzrostom i zanikom aktywności neuronalnej. Błyski oznaczają nagłą aktywność całego mózgu. Wygląda to niesamowicie.

Co najważniejsze, ciało myszy nie odrzuca implantu. Oznacza to, że można badać jedno zwierzę przez kilka miesięcy. Można więc także rozpoczynać nowe prace nad starzeniem się – u ludzi zajmują one często dziesiątki lat a myszy z tym implantem znacznie by je ułatwiły.

Czytaj też: Drukowany 3D materiał pomoże w leczeniu urazów kości

Źródło: Medicalxpress