WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Drukowany 3D materiał pomoże w leczeniu urazów kości

Od dłuższego czasu słyszymy o materiale przypominającym rusztowanie, który pomaga leczyć urazy kości. Naukowcy właśnie opracowali jego nowy typ, który ukierunkowany jest na leczenie uszkodzeń kostno-chrzęstnych.

Długie kości w naszych ramionach i nogach mają gładką, ściśliwą chrząstkę na każdym końcu. Przechodzi ona następnie w twardą kość. Ta kombinacja sprawia, że wszelkie uszkodzenia powodują takie rzeczy jak unieruchomienie stawów.

Dla zwykłych kości naukowcy dawno stworzyli już materiał w kształcie rusztowania. Po wbudowaniu go w miejsce urazu zapewnia on dodatkowy obszar do rozwoju komórek kostnych i tym samym pomaga im w zaleczeniu urazu.

Czytaj też: Muzyka może wzmacniać działanie leków przeciwbólowych

Badacze z Uniwersytetu w Maryland oraz Uniwersytetu w Rice opracowali nową wersję tego materiału, która jest dostosowana do gojenia tkanki kostno-chrzęstnej. Materiał drukowany jest w 3D. Składa się on z miękkiego polimeru o konsystencji podobnej do chrząstki, który przechodzi w ceramikę symulującą kość. Sieć porów zapewnia miejsce do migracji dla nowych komórek czy naciekanie naczyń krwionośnych.

Naukowcy badają teraz kolejne metody drukowania tego typu materiałów 3D, które mają dopasować się do urazu każdego pacjenta. Dzięki temu uszkodzenia będą szybciej się goiły i tym samym zwiększy się nasz komfort życia.

Czytaj też: SI może skutecznie przewidywać śmiertelność

Źródło: Newatlas