Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy zamierzają zbadać tajemniczy otwór w dnie oceanu

Dziura, określana mianem Green Banana Hole, jest znana nauce już od pewnego czasu, ale nigdy dokładnie jej nie zbadano. Generalnie rzecz biorąc, jest to otwór w dnie oceanu, który stanowi wejście do podwodnej jaskini.

Już wkrótce rozbocznie się misja mająca na celu zbadania wspomnianej dziury. Z dotychczasowych przewidywań wynika, że struktura ta ma ok. 90 metrów głębokości, a jedna z największych niewiadomych na jej temat dotyczy genezy tego otworu.

Poza tym naukowcy chcieliby odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie: czy woda wewnątrz Green Banana Hola jest inna niż ta wypełniająca otaczający ją ocean. Jedna z teorii zakłada, iż źródła słodkiej wody mogą odpowiadać za powstawanie tego typu otworów. Miałoby się to dziać w związku z wypłukiwaniem materiału na dnie do momentu, w którym powstanie szczelina.

Czytaj też: Zobaczcie to niesamowite zwierzę, które zamieszkuje ziemskie oceany

Co ciekawe, opisywana formacja słynie z biologicznego bogactwa, na które skłądają się m.in. zróżnicowane gatunki ryb i roślin. Nurkowie uwielbiają badać ten obszar, ponieważ woda jest tam krystalicznie czysta. W przypadku nowych badań do akcji wkroczy jednak instrument zarządzany przez NOAA. Związani z misją badacze chcą doprowadzić do zebrania próbek i odnalezeinia potencjalnych różnic pomiędzy środowiskiem w obrębie dziury i poza nią.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News