Naukowcy z USA i Słowenii znaleźli nieznane wcześniej białko w najsilniejszej pajęczynie na świecie. Badacze opisali swoje odkrycie w Communications Biology.
Naukowcy skupili się na pająkach Caerostris darwini, które tworzą pajęczyny w kształcie koła szprychowego. Są to największe znane sieci a wcześniejsze badania wykazały, że pająki do ich stworzenia wykorzystują siedem różnych rodzajów jedwabiu. Jeden z nich jest najsilniejszym na świecie.
Czytaj też: Ogólna teoria względności Einsteina jest aktualna mimo kolejnych odkryć
Badacze odkryli dwa rodzaje białek: MaSP1 i MaSp2 u większości pająków wykorzystujący dany rodzaj jedwabiu. Jednakże u Caerostris darwini znaleźli one kolejne białko: MaSp4a.
Jego badanie ujawniło, że zawiera ono wysokie ilości aminokwasu zwanego proliną, który związany jest z elastycznością. Białko miało także mniej innych składników niż MaSp1 i MaSp2, co czyni je dosyć wyjątkowym.
Póki co badacze nie mówią o żadnych potencjalnych wykorzystaniach odkrytego białka. Zapewne muszą oni przeprowadzić nad nim znacznie więcej badań w celu odkrycia jego dokładnych właściwości i funkcji.
Czytaj też: Średniowieczna wojowniczka znaleziona na cmentarzu Wikingów wywodziła się z dzisiejszej Polski
Źródło: Phys