Reklama
aplikuj.pl

Naukowiec opracował bioniczne oczy

Mark Humayun stworzył system Argus II stanowiący protezę siatkówki oka. Od zaimplementowania tego rozwiązania w 2013 roku przeprowadzono przeszczepy u ponad 300 osób z całego świata.

Humayun rozpoczął swoje badania ze względów rodzinnych – jego babcia miała bowiem problemy ze wzrokiem. Zauważył, że w przypadku ataków padaczki lekarze stosują stymulację elektrodami w obrębie płata potylicznego. Kiedy to robili, pacjenci widzieli plamy, które w rzeczywistości nie były materialnymi obiektami. Z tego względu autor Argusa II postanowił przekonać się, czy taka stymulacja może doprowadzić do przywrócenia wzroku.

W międzyczasie powstały tzw. implanty ślimakowe stosowano u osób mających problemy ze słuchem. Wpływają one na nerwy odpowiedzialne za funkcjonowanie tego zmysłu i na podobnej zasadzie działa Argus II. I choć system przywraca wzrok tylko w niewielkim stopniu, to i tak znacząco go poprawia.

Problem w tym, że rozwiązanie działa tylko u osób, które mają nieuszkodzone nerwy wzrokowe. Istnieje również granica wieku – pacjenci muszą mieć więcej niż ok. 25 lat. System jest umieszczany w tylnej części oka i przesyła informacje do centrum mózgu odpowiedzialnego za widzenie. Z kolei niewidoma osoba nosi specjalne okulary, które nagrywają i generują obraz – właśnie ten sygnał trafia następnie do mózgu. Elektrody implantu stymulują siatkówkę oka i w ten sposób jest generowany obraz.