Badanie przeprowadzone przez naukowców z UT Southwestern Medical Center może dostarczyć motywacji do poruszania się. Wykazało ono, że pojedynczy trening może pozytywnie wpływać na aktywność neuronów w mózgu, które wpływają na metabolizm przez okres dwóch dni.
Badania koncentrowały się na podzbiorze neuronów w mózgu określanym jako melanotropiny. Melanotropiny są zbiorem hormonów peptydowych, o których wiadomo, że pomagają regulować przyjmowanie pokarmu przez organizm. Dwa typy neuronów odgrywają rolę w uwalnianiu melanotropin: Neurony POMC i neurony AgRP.
Aby ocenić wpływ ćwiczeń na aktywność w tych dwóch typach neuronów, naukowcy zmierzyli aktywność mózgu u myszy po poddaniu ich różnym aktywnościom fizycznym. Wyniki ujawniły, że 60-minutowy trening na bieżni wywołał zmiany w neuronach zwierząt, które trwały do dwóch dni. Po jednej sesji ćwiczeń neurony POMC wykazywały zwiększoną aktywność, co powodowało zmniejszenie apetytu i obniżenie poziomu glukozy we krwi. Z kolei aktywność w neuronach AgRP była zmniejszona. Wcześniejsze badania wykazały, że nadaktywne neurony AgRP mogą obniżać metabolizm i zwiększać apetyt.
Chociaż wyniki te zostały udowodnione jedynie na modelach zwierzęcych, naukowcy są pewni, że znajdą one odzwierciedlenie w ludziach. Wiąże się to z tym, że obwód mózgu wytwarzający melanotropiny jest podobny zarówno u ludzi, jak i u myszy. Zespół planuje teraz spróbować dokładnie poznać mechanizm, który wydaje się uruchamiać w wyniku zaobserwowanych zmian neuronalnych.
[Źródło: newatlas.com; grafika: UT Southwestern]
Czytaj też: Edycja genów sposobem na rozwiązanie problemu otyłości?