WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Negatywny wpływ marihuany na mózg

Wiele mówi się o pozytywnym wpływie marihuany. Jednakże należy pamiętać, że ona także ma swoje wady. Aktualnie naukowcy donoszą, że osoby palące przez 12 lat inaczej reagują na nagrody niż pozostali ludzie.

W badaniu naukowcy przebadali 59 osób, które paliły marihuanę codziennie przez ostatnie 60 dni oraz w ciągu życia palili ją ponad 5000 razy. Ich celem było sprawdzenie, czy ich mózgu inaczej reaguje na zdjęcia naturalnych nagród, jak np. ich ulubione owoce, w porównaniu do obiektów związanych z marihuaną. Przed badaniem naukowcy zrobili wywiad w celu dowiedzenia się jakie są ich ulubione owoce i w jaki sposób pacjenci palą.

Okazało się, że gdy pokazywano zdjęcia związane z marihuaną to obserwowano większe reakcje w części mózgu związanej z nagrodą. W ramach kontroli wyników podobny eksperyment przeprowadzono w grupie 70 osób nie palących marihuany. Jak łatwo się domyślić, efekt był odwrotny. Oprócz tego naukowcy zbadali wpływ powiązania narkotyku z problemami, takimi jak problemy rodzinne. Okazało się, że im większe powiązanie jest problemu z marihuaną (np. ciągłe palenie po kłótni z żoną/mężem) tym mózgi pacjentów dają większą odpowiedź na zdjęcia narkotyku. Jaki z tego wniosek? Marihuana także uzależnia więc należy uważać z jej ilością. Nie ma ona tylko pozytywnych skutków ale też potrafi znacząco wpływać na nasz mózg.

Źródło: http://www.livescience.com; Zdjęcie:New York 071 via photopin (license)