WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Netia buduje data center. To kolejny taki budynek w Warszawie

Netia buduje data center. To kolejny taki budynek w Warszawie

Sezon na data center trwa w najlepsze. Po T-Mobile o budowie swojego centrum poinformowała Netia. Firma chwali się, że będzie to najnowocześniejszy tego typu budynek w aglomeracji warszawskiej.

Netia mocno idzie w data center

Na początku 2020 roku Netia przejęła duże centrum danych w Krakowie. Firma idzie za ciosem i buduje kolejny tego typu obiekt. Tym razem w Jawczycach pod Warszawą. Z danych Audytela wynika, że w 2020 roku Grupa Cyfrowy Polsat jest liderem polskiego rynku data center z obiektami o łącznej powierzchni ok 8 000 m2.

Kosztujący ok 79 mln złotych obiekt zaoferuje ponad 1000 m2 powierzchni serwerowej (4 komory, prawie 520 szaf rack) i ponad 1400 m2 powierzchni biurowej.

Aster Papazyan, Dyrektor Generalny ds. Rynku B2B, Członek Zarządu Netii powiedział:

Sprzedaż usług kolokacyjnych w naszym nowym data center w Krakowie spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów instytucjonalnych. Zainteresowanie przekracza nasze oczekiwania. Obserwujemy też niesłabnący popyt na tego typu usługi w centrum kraju, dlatego postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt również w tym regionie. Spodziewamy się, że jego pełna komercjalizacja zajmie nam kilka lat, jednak poprzednia rozbudowa DC w Warszawie przy ul. Poleczki pokazała, że nawet na tak konkurencyjnym rynku, jak warszawski, klienci doceniają nasze rozwiązania.

Nowoczesność w data center i zagrodzie

Bezpieczeństwo, ekologia i nowoczesność – te trzy rzeczy zdają się stanowić główny pomysł budowy data center Netii. Lokalizacja obiektu jest nieprzypadkowa. W odległości 10 km od Warszawy zapewnia dobry dojazd, ale jednocześnie eliminuje potencjalne ryzyko związane z bliskością linii kolejowych, czy stacji paliw.

Netia w nowym data center wykorzysta innowacyjne zasilanie energetyczne. Składa się ono z trzech torów zasilania, identyfikowane przez użytkownika jako pełne 2N. Jeden tor to typowy UPS, a dwa kolejne zastosowano UPS-y dynamiczne (DRUPS), które wykorzystują energię zgromadzoną w masie wirującej. Użycie energii kinetycznej zamiast baterii ogranicza potrzeby utylizacji szkodliwych odpadów.

Obiekt zostanie oddany do użytku na początku 2021 roku, a jego komercjalizacja ruszy w sierpnia 2020 roku. W data center będą świadczone usługi z linii NetiaNext, w tym kolokacja i serwery detykowane oraz usługi chmurowe. W części biurowej będzie można stworzyć biura zapasowe lub ulokować w nich specjalistów IT (help desk).

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News