Reklama
aplikuj.pl

Neuromorficzny system Intela liczy 8 mln neuronów, a wkrótce dobije do 100 mln

Intel planuje zaprezentować neuromorficzny system złożony z 8 milionów neuronów i zawierający 64 chipy badawcze Loihi. Są one zbudowane na podstawie architektury, która bardziej odpowiada sposobowi działania mózgu niż dotychczasowe układy. Jest on około 1000 razy szybszy niż CPU i 10 000 razy bardziej energooszczędny. Nowy system odpowiada równowartości 8 milionów neuronów, ale został już tylko krok do 768-chipowego, 100-milionowego systemu neuronowego, który firma planuje wydać na koniec 2019 roku.

Czytaj też: Nowe procesory Intela ‚Comet Lake’ dopiero w 2020 roku

Znalezienie algorytmów, które działają dobrze w systemie złożonym z 8 milionów neuronów i optymalizują te algorytmy w oprogramowaniu, jest znacznym wysiłkiem.W zamian można jednak uzyskać sieci neuronowe, które są bardziej podobne do mózgu niż pozostałe. Obecnie używane sieci neuronowe mają problemy z przystosowaniem do zmieniających się warunków, przez co często trzeba uczyć je wszystkiego od nowa. Z kolei Loihi uczy się w bardziej ludzki sposób i może dostosowywać swoją „wiedzę” do dynamicznie zmieniającego się otoczenia.

Loihi świetnie poradzi sobie z rozpoznawaniem obrazów. Inne algorytmy można oszukać prostymi trikami, takimi jak zmiana pojedynczych pikseli lub dodanie „szumu”, który w żaden sposób nie oszukałby człowieka. Naukowcy wykorzystali również Loihi do poprawy kontroli w czasie rzeczywistym nad systemami robotycznymi.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: Intel Corporation]

Czytaj też: Jeśli Intel nie koloryzuje, to szykuje się nam procesorowa rewolucja